Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog
2 juin 2013 7 02 /06 /juin /2013 09:10

לכאורה, הציונות הדתית היא ההופעה המושלמת ביותר של הישראליות בימינו. יש לה זיקה למולדת. היא מחדשת את בנייתה, מפתחת חקלאות למופת, מחזיקה צבא בהשקפה עמוקה שה' הוא הנותן לה כוח לעשות חיל ומקיים בה את הכתוב הקובע כי אחד מחייליו עומד כנגד מאה אויבים, ומאה רבבה ירד˙פו. היא מיישבת את כל ארץ ישראל, ובכל מקום שם ישראל נקרא עליה. היא לא דואגת ליהודה ושומרון בלבד. ההיפך הוא הנכון, משום שמתוך שהיא דואגת למרכז ההר, היא שואפת לפתור את מצוקת הדיור שבמרכז אזור החוף. כי כאשר היא שמה למול עיניה למטרה להביא לידי בניית עשרות אלפי יחידות דיור בצפון השומרון, היא מבינה שהיא בו זמנית מורידה את הלחץ לדיירי שפלת החוף. הכל עובד בדומה לכלים השלובים. מגבירים את היצע, פותחים עוד צינור בצד והלחץ יורד בכל הצינורות. במקום שעשרה רוכשים ייטפלו על דירה אחת, תהיה דירה לכל מבקש. במונחים של קידום פוליטי, יוכל נציג תנועה ציונית להכריז: "אפתור את מצוקת הדיור באזור תל-אביב והשפלה. אפעל לשיפור התנאים ולהפחתת העומס לכולם באמצעות הקמת עיר של רבע מיליון תושבים במרחק של עשר דקות נסיעה." כמו כן, מפלגה ציונית הייתה פועלת נחרצות בנגב ובגליל, בדרום תל-אביב, וכמובן בירושלים. היא לא הייתה נותנת לשונאי ישראל לחלל ולבזות את מנוחתם של השוכבים בהר הזיתים, או להשתלט על קרקעות המיועדים לתוכניות הרחבה של שכונות קיימות מסודרות.

ובנוגע לחינוך, מפלגה דתית ציונית הייתה מתחייבת לדאוג לכך שבתי הספר הממלכתיים יחנכו את ילדי ישראל על ברכי היהדות, ולהכניס לתכניות הלימודים, אם מעט אם הרבה את שינון התורה והנביאים, והבנתם על פי המפרשים של מסורת ישראל, לימוד התלמוד וההלכה, מחשבת ישראל. על המקצועות האלה להיות עיקריים לא פחות מאשר חשבון והנדסה, שדרך אגב אפשר ללמוד בין היתר במסכת עירובין, וכן דרך נוסחאות סוד העיבור, גיאוגרפיה ותולדות ישראל, שאפשר ללמוד מהם נתחים משמעותיים בתנ"ך. ובשילוב שני הערכים הנ"ל, ארץ ישראל והתורה, לא רק שהעם יישב בטח במדינתו, אלא שהוא גם יפנים בתודעתו את צדקת דרכו. מפלגה דתית-ציונית אמיתית הייתה שמה קץ ל"סליחה שניצחנו" ול"סליחה שגרמנו לכם אסון ולא שמחה לאיד או עייד".   

אבל למעשה, מלבד היד הקשה שהממשלה מפעילה כלפי ההתיישבות, ומלבד ההתעלמות המוחלטת שלה מהשתלטות זרים על הארץ, יש במערכת החינוך דבר משונה. ובכן, בישראל, הורים המבקשים חינוך יהודי חייבים לשלוח את ילדיהם לבתי ספר פרטיים מאוד יקרים, בדיוק כמו בגלות. עליהם להדק את החגורה ולהפחית את רמת ההוצאות השוטפות לפעמים עד סף עוני. ובמקום שכאן יהיו בתי הספר המלמדים על פי התרבות והמסורת של עם ישראל תחת חסות המדינה, דווקא אלה שמעבירים חיקוים מתרבויות אחרות המסובסדים. ואמנם היה ניתן לצפות כמובן שמפלגה דתית לאומית תהיה מעורה בכל שכבות האוכלוסייה לגווניה, ושהיא לא תתן למגזר המכונה חילוני להישאר בור ועם הארץ.

יתירה מזאת, היא הייתה אמורה להחדיר למגזרים הלא יהודיים מושגים של הערכה וכבוד כלפי האומה הריבונית, הדואגת עבור המיעוטים לתנאי מחיה והשכלה מהטובים בעולם, כי הרי בני המיעוטים ניזונים ישירות ממדינת ישראל באופן שהם נהנים מרמת חיים והשכלה המעולה פי כמה וכמה מאלו שבמדינות המוצא שלהם. רק נזכיר שבצרפת, למשל, לא רק שהם מחדירים לכל תלמידי בתי הספר את הערכים הנשגבים של האומה הצרפתית, אלא גם שאבותיהם של כולם כולל כולם היו הגאלים. כמובן שלא צריך להפליג ולכן אל נלמד אותם שאבותיהם היו העבריים. אם כי, ישנם מומחים שטוענים שחלק מערביי ארץ ישראל הם לא אחרים מאשר צאצאי העבריים שהוסלמו תחת איום חרב האיסלם.

לאחרונה, מפלגת הבית היהודי עדכנה את בוחריה. היא שלחה עלון בין שני עמודים עם תמונות. היא גאה בעיקר בגיוס חבריה לקראת הבחירות המוניציפאליות. בין היתר נאמר : "באירוע רב משתתפים, הושק המטה החילוני...  אשר קיבל את השם "בית משותף"... ופרופ' אשר כהן הציג את נתוני ההצבעה מהבחירות האחרונות לכנסת והוכיח כי אחוז משמעותי מהמצביעים שייכים לציבור הכללי". אמרה זו אומרת דרשוני. בהעלם אחד מדגישים את ערך האחדות פעמיים:   השותפות ; כל ישראל ערבים זה לזה ; וכלל ישראל. אבל מה בעצם מר בנט ופמלייתו רוצים לשדר ?

האם הם מבקשים לתת חיזוק לעמדות של חובבי התורה והמדינה ? ולומר : "הנה, לא רק חובשי כיפות הלומדים בישיבות ואוניברסיטאות ומשרתים בצבא, לא רק תושבי ההתנחלויות והקיבוץ הדתי תומכים בדרך שלנו, אלא גם ציבור רחב מאוד שאורח חייו לגמרי שונה ? ואז במקרה הזה יש לציונות הדתית מנדט רחב ביותר לקראת יישום עקרונות המצע של המפלגה ; או שמא יש להבין את ההיפך הגמור: "היות ואנחנו בעצם תנועה שמייצגת מגוון רחב של תושבים ודעות במדינה, עלינו להוריד את כיסופינו לארץ השלמה ולהחדרת ערכי היהדות והציונות לפרופורציות הנכונות, ולהבין שאם הראש הממשלה יוותר על ריבונותינו לטובת "שתי מדינות", וגם במחיר כבד של הפגזת המדינה הדו-לאומית על ידי המדינה החד-לאומית, עלינו לקחת בחשבון שזה מה שחושב חלק לא מבוטל מהמצביעים שלנו".

לפני שננסה לענות, הבה נתבונן באחד המעשים הראשונים של המפלגה, שייתן לנו אולי להבין מה הכוונות שמאחורי הקלעים. לאחרונה, הממשלה החליטה על קיצוץ מרחיק לכת, כשתקצוב הישיבות נפגע יותר מכל תחום אחר. באחד מאתרי האינטרנט, כשדווח על כך בכתבה, תגובות הגולשים היו מעניינות. אחרי טור של קוראים שקבלו על המעשה, הופיעו כמה שורות בהן נכתב שטוב שהמפלגה לא סקטוריאלית, ושהיא לא דואגת רק לדתיים ולמתנחלים. כזכור שלעומת זאת, כשמפלגת ש"ס קיבלה פעם שבעה-עשר מנדטים, היא ידעה שלא כל ציבור בוחריה עשוי מחרדים ספרדיים, ושהמון  אנשים המגדירים את עצמם כמסורתיים תמכו בהם. ואף חילוניים הסוברים שחייבים שבשלטון יהיה מי שידאג לנצחיות של היהדות תמכו בה. אבל היא קיבלה את העובדה הזאת כעידוד מצד הציבור הכללי המצדיק את דרכם ואת שאיפותיהם.

ובנידון דדן, כחלק מעוצמת התקוות שתלו במפלגת הבית היהודי, יצא רב מהזרם הדתי לאומי להרגיע את הרוחות לפני הבחירות. הוא טען בפשטות שאין לחרדים לדאוג מבנט ופמלייתו, משום שגם בעולם הדתי-ציוני יש ישיבות, ואיך הוא בעצמו יתמוך במפלגה שעלולה לפגוע בישיבות לאחר שהוא בעצמו ראש ישיבה ואינו מפחד? אבל עובדה שלקח פחות מחודשיים למפלגה להרוס איזון שנרקם ועמד על כנו כשעמלו בו מקם המדינה. כבר שואלים אנשים אם לא היה כדאי להצביע בעד מפלגות הדואגות "רק" לעולם התורה, בחינת "מרובה לא תפסת". רצו התיישבות ותורה וגם תורה לא קיבלו.

ובנוגע להתיישבות, שבה קשורה כל הסוגיה של המצאותינו בארץ, דווח בתקשורת שנתניהו נתן הוראה להורי אריאל שלא לחתום על תוכניות בנייה בהתיישבות. שר השיכון סירב להתייחס לשאלה הזו. אבל מה שכבר ידוע, זה המשך ההכאה ביישובים שלא נותנים להם לעבור את השלב המכונה "מאחזים", ושממשיכים להוציא בכוח משפחות צעירות מביתם ה"לא חוקי" כשהם יהודיים. עוז ציון, חוות מעון, ועוד. מאידך, השפלת חיילי צה"ל על ידי פורעים ופורעות ערביים תפס תאוצה מאז כינונה של הממשלה החדשה. לפני הבחירות אמרו שחשוב מאוד שהבית היהודי יהיה חלק מהממשלה ולא יעמוד חסר ישע ומעש באופוזיציה. לא נראה לאיש שהם התכוונו שהבית היהודי יישב מנוטרל ונטולל כל אנרגיה מתוך הממשלה. אם כן, על אורי אריאל לחתום על כל התכניות להתיישבות יהודית בא"י, על אפו וחמתו של ראש הממשלה, מכוון שהמטרה היחידה של עלייתו לשלטון, הינה להכתיב מדיניות שתתמוך דווקא בזכויות עם ישראל ותמגר את ההשתלטות של הג'יהאד האיסלמי על אדמתנו, ובעיקר אחרי שהוא וחברי מפלגתו החדשה דגלו בזה כל הימים. סוף מעשה בהצהרה תחילה. אמנם אין זה קל לדבוק במטרה, אחרי שחברי מפלגתו הישנה כבר לא יכולים לשמור עליו ולתמוך בו מימין. אבל ממאי נפשך ? או שהוא ייתן פתחון פה לנתניהו ויעזור לו להתמודד בלחץ האמריקני, שהרי יוכל ראש הממשלה לטעון: "אמרתי לשר השיכון שלי, אבל הוא לא שומע לי. אתם רוצים שאפרק את הממשלה?" או שנתניהו מעיף אותו, ואז אריאל תופס תאוצה, מוביל מהלך של הפגנות ומכפיל את הישגיו בבחירות הבאות.

כעת, לשם מעקב או השוואה, הבה נתייחס להתנהלות המפלגה בעבר, כשהיא טרם שינתה את שמה, המפד"ל. גם אז תלו בה המצביעים שלה תקוות מאוד גבוהות. תושב חברון יהודי שנסע מירושלים שאל טרמפיסט, לאחר שהלז אמר לו שהוא יצביע מולדת, מדוע אינו רוצה לבחור במפד"ל. זה היה לפני הבחירות שהעלו לראשונה את נתניהו לשלטון. השני ביקש להפיג את המתח וענה במילתא דבדיחותא : "להפד"יל אלף אלפי הפד"לות". הנהג נדהם וכמעט הסיח את דעתו מהכביש. ידוע גם כן שחברי ותומכי המפלגה הנושאת את שם הציוניות והדת נורא כעסו על הלחן של תשדיר מולדת שהושר : "רק מולדת בימין . (פעמיים). רק מולדת , מולדת בימין".

אבל לדאבון הלב, כולם זוכרים שאחרי הבחירות, רצו שרי המפד"ל לחתום את הסכמי חברון. אז עדיין היו גלי ערוץ 7 משודרים ומרחפים באוויר, וכולם שמעו את אותה ההתייחסות עם נימת הזלזול והביטול. ושמענו את אותה הטענה: "למפלגה קשת רחבה מאוד של בוחרים. מי שכועס עלינו הם השוליים, ואינם מייצגים את רוח המפד"ל". איני? כנראה שהראות הזאת לא הייתה מדויקת, כי אם לא כן, לא היו יורדים במרוצת השנים לשלושה ח"כים בלבד. וכיום עדיין עומדים מספר בתים של יהודים שנרכשו בכסף מלא נעולים, סגורים ומסוגרים, כשהח"כים הסרוגים לא ששים לשנות את המצב, לא לטובת החוק כשהחוק מצדד בעד היהודי, ולא לטובת שינוי החוק כשהוא מקפח את היהודי.

לא רואים שום דבר חדש מתחיל באופק, ומזל הבית היהודי כמזל המפד"ל. שינוי השם לא חולל בו מפנה מהותי. הציבור היה מייחל בכליון עיניים שראש המפלגה לא יכריז שיש לגרש יהודים מאדמות שוממות הרשומות בארכיוני כוחות הכיבוש העוקמניים והירדניים על שם אנשים שכלל לא חיים בם ולא מעבדים אותן, אלא שהוא יפעל להחלת החוק הישראלי באותם המקומות, ובמיוחד כשנבנו בהם יישובים לתפארת ישראל. היינו מצפים שיושם קץ לבזוי העם הנבחר ולמי שבחר בו מכל העמים, כשהשלטון היהודי מפעיל את כל עוצמת כוחותיו נגד אזרחיו הנאמנים ומחניף למחבלים מכגון האחראי לטבחי מעלות ומינכן, הזוכה לכבוד גדול ולחשמל חינם.

שום דבר חדש אינו מתחיל תחת השמש, ושוב הציבור הדתי לאומי נוכח לדעת שהוא לא משפיע על המהלכים המדיניים לטובת חיזוק היהדות והמדינה היהודית. אם כי ייתכן שבכנסת הבאה, כבר לא יהיה ייצוג לבית היהודי. הוא לא יוכל להנאות בשלושה או ארבעה מנדטים עד לשינוי השם הבא, כי הוא במו ידיו כרת את הענף עליו הוא היה יכול לשבת, בהעלת אחוז החסימה לארבע אחוז.

 

Partager cet article

Repost 0
vu-sous-cet-angle Yéochoua Sultan - dans מאמרים בעברית
commenter cet article

commentaires